Obecní úřad Podmokly
Podmokly 156
338 08 Zbiroh
Oslavy 250. výročí nalezení pokladu
zlatých keltských mincí.
Projekt oslavy 250.výročí nalezení pokladu zlatých mincí v Podmoklech byl uskutečněn za finanční podpory Plzeňského kraje.
Uspořádání oslav k nalezení pokladu bylo do posledních chvil nejasné. Akce na kterou jsme se připravovali téměř celý rok, stále ohrožovala nařízení kvůli Covidu. 12.června nám však už nic nebránilo v tom, abychom mohli akci uspořádat. Počasí se vydařilo, nabídlo sluneční svit, ale i trochu deště. Právě déšť byl takovou symbolickou tečkou na závěr, vždyť přesně na den, před 250 lety, i našim předkům z nebe pršelo a díky tomu, byl vlastně poklad nalezen a započala tato etapa naší historie.
Na podmokelské návsi se sešlo úctihodných 450 - 500 návštěvníků. Na úvod se představil ochotnický divadelní spolek Broumy, který dramaticky ztvárnil útěk Keltů z Čech...tedy jak asi příběh našeho pokladu mohl vzniknout.
Následovala očást odborná:
PhDr. Martin Čechura, Ph.D. – doba laténská, vývoj osídlení, zánik kultury
PhDr. Karel Sklenář, DrSc. – doba kolem roku 1771 – nalezení pokladu, poměry v Čechách
Doc. PhDr. Jiří Militký, Ph.D. - Obsah pokladu – hodnota, význam, historie mincí
PhDr. Anna Matoušková – Fϋrstenberkové – (Karel Egon II)
Ing. arch. Jan Trčka – architektonická úprava návsi, návrh pomníku
Kulturní:
Rod Hlaváčků z Podmokel – rodinná historie – pojmenování lípy
Vystoupení hudební skupiny Chip & Co.
Volná zábava
Doprovodný program:
Keltská vesnička - spolek Vousův kmen na louce u místa nálezu postavil keltskou vesničku a přiblížil tím lidem zvyklosti a způsob života lidí té doby.
Dále byly při této příležitosti pořízeny velkoformátové fotografie mincí z pokladu, které se po výstavě 12.června stali součástí trvalé expozice v zasedací místnosti obecního úřadu.
Datum poslední aktualizace: 4. 4. 2022 10:20